Kecá vám budoucí tchyně do svatby? Nedejte se. Nemusí mít vždy pravdu
Nedávno byl v obchodě BANDI ženich vybírat pánský oblek na svou svatbu. A jak to obvykle bývá, měl sebou budoucí nevěstu a budoucí tchyni. Ženich už měl vybraný oblek. Takový, ve kterém vypadal dobře a cítil se pohodlně. Černý, lesklý. Dobrá volba. Blonďák prokouknul. Ale pak došlo na výběr košile a začalo být v obchodě trochu dusno.
Tchyně vymlouvala nevěstě košili v bílé barvě a trvala na výběru fialové košile. Argumentovala tím, že svatební tabule bude mít fialovou výzdobu. Všechno bude ve fialové barvě! Ubrousky, stuhy, balónky, květiny. A proto i ženich musí ladit a mít fialovou košili. Měla pravdu?
Předně je důležité pojmenovat správně styl, ve kterém se svatba uskuteční. Na jedné straně máme svatbu tradiční, v českém podání, kde jsou jistá pravidla. Na straně druhé máme svatby netradiční nebo také neformální, kde si ženich s nevěstou mohou určit cokoli a jakkoli. Například svatbu v červených teniskách. Zde se ovšem předpokládá, že s tímto budou svatební hosté obeznámeni, a že jich většina přijde obuta právě do zmíněných červených tenisek. Babičku a dědečka z toho jistě vynechají. Stačí, když bude v teniskách většina hostů. Není podmínkou, že takto musí být obuti všichni.
Ptal jsem se paní – budoucí tchyně, v jakém pojetí bude jejich svatba koncipována. Odpověděla mi, že v tradičním stylu, jak je u nás v Česku zvykem. V takovém případě je volba fialové košile pro ženicha nevhodná. Ženich se v žádném případě neladí svým oblečením a doplňky s barvami svatební tabule, ale s nevěstou. A to ze dvou důvodů. Ten první je důraz na barevně sladěný pár, který ženich s nevěstou tvoří. Druhý důvod spočívá ve zcela pragmatickém vysvětlení, že ženich není kus šunky.
Doporučuji tedy tchyním, aby více dbaly na propojení barev mezi ženichem a nevěstou a nevěnovaly tak velkou pozornost svatební tabuli. Chápu, že s tím mají hodně starostí a že to stojí hodně peněz, ale žádný pár ze svatebních hostů by přece neměl být oblečen lépe. Novomanželé musí být číslo jedna. K tomu jim přispívají například honosné svatební šaty nevěsty či korsáž (květina do klopy ženichova saka). A navíc. Představa, že se díváte na fotky ze svatby a vidíte na nich sedět ženicha u svatební tabule, jak krásně splývá s ubrousky… Hotový chameleon.
Možnosti sladění barev oblečení ženicha s nevěstou
1) Nevěsta celá v bílém – jednoduchá výchozí pozice pro oblékání ženicha. Doporučuji tmavý svatební oblek, společenskou obuv s opaskem v černé barvě a bílou košili. K tomu jakoukoliv barvu svatební vesty a kravaty. Ke skvělým barvám patří například stříbrná, bordó nebo tmavě modrá. Vždy se vzorem na látce, který z vesty udělá velice slavnostní oblečení.
2) Nevěsta v šatech barvy champagne – v tomto případě ženichovi doporučuji k dokonalému sladění tmavě hnědý oblek. Nejlépe lesklý, který podtrhne slavnostní událost. Dále obuv s opaskem také v hnědé barvě a kravatu se svatební vestou v barvě champagne.
3) Nevěsta v bílých šatech s červenými doplňky – velice krásná a temperamentní kombinace barev, ke které by měl ženich zvolit tmavý oblek, obuv a opasek v černé barvě a bílou společenskou košili. K tomu svatební vestu s kravatou a kapesníčkem v barvě červené nebo bordó. Při porovnávání barev není důležitý jejich odstín, ale barevná podobnost.
Zcela nevhodnou kombinací barev je například bílý oblek, černá obuv s opaskem a černé doplňky. Nebo oblečení, které často vídáme, když si nevěsta vybere šaty v barvě champagne a přeje si ženicha oblečeného také v této barvě. To znamená oblek, košile, obuv, opasek, kravata, slavnostní vesta, vše v barvě champagne. Takto oblečený ženich vždy utrpí, protože je nevýrazný.
Jak jste byli na svatbě sladění vy? Napište mi na Facebook.
Přeji vám hodně štěstí
Andrej Bandi Vámoš