Koupili jste několik nových košil, a přesto působíte, že o sebe nedbáte. Jak je to možné?
Zastavil se za mnou do obchodu můj známý, který pracuje v jedné stavební společnosti na pozici středního managementu. Vybral si bílou košili, která mu sedla jako ušitá na míru a chtěl po mně, abych mu prodal najednou deset kusů. Nedoporučil jsem mu nákup deseti bílých košil. Proč? Že bych byl divný a nechtěl své zboží prodat?!
Nelze nosit pouze jednu barvu košile
V prvé řadě jsem věděl, co obnáší práce mého známého. Celý den sedí v kanceláři spolu s kolegy a kolegyněmi. Kromě oběda nevytáhne paty z firmy a v kolektivu asi dvaceti lidí připravuje rozpočty pro stavby. Proto jsem se ho zeptal, jaké má doma další barvy košil. Odpověděl mi, že jich má asi šest a všechny bílé.
Počty jsou jednoduché. Spolu s nákupem dalších deseti košil by jich měl celkem šestnáct. Ano! Šestnáct kusů bílých košil a ani jednu barevnou. To je špatně. Proč? Vysvětlení je jednoduché.
Každý muž je svým okolím nějak vnímán. Podle toho, jak se chová, jak jedná, jak se obléká a jak o sebe dbá, si okolí vytváří celkový obraz. Podvědomý dojem. Pokud nosíte stále stejné barvy, i když chodíte vždy v čistém, na okolí můžete působit tak, že o sebe nedbáte a neměníte oblečení. Už jen proto byste si měli dát záležet na výběru svého oblečení.
Čistá a nová košile ve vašem případě nic nezmění!
Jednoduchým příkladem může být právě zmiňovaný můj známý. Pokud bude chodit do práce každý den v bílé košili, může být kolektivem vnímán jako člověk, který o sebe nedbá, chodí pořád ve stejném a není moc čistotný. A je úplně jedno, jestli má košili novou nebo dokonale vypranou a vyžehlenou. Lidé v jeho okolí vnímají pouze to, že chodí v jedné jediné košili. V kolektivu mu to může například ubrat na oblíbenosti.
Že působíte čistotným dojmem, má ovšem velký význam i při hodnocení vaší osoby nadřízeným. Veřte nebo nevěřte, i tato maličkost může mít vliv na to, jaké dostanete odměny.
A pozor! Ženy si této skutečnosti všímají ještě více než muži. Dokážou ocenit, když má kolega šmrnc a umí se oblékat tak, aby nebyl každý den stejný jako televizní noviny. A také umí dát více najevo, když se jim nelíbí, že chodíte do práce v jednom oblečení a působíte zanedbaným dojmem. Proto vám doporučuji, abyste nosili do práce více barevných košil a střídali je. To samé platí i pro kravaty a jejich vzory. Podívejte se na příklady barevností pánských košil vhodných do práce.
Jak kombinovat barvy pánských košil a kravat?
Jednoduchá rada na závěr. Pokud si nejste jisti, jaké volit barvy pánských košil do zaměstnání, stačí si pamatovat následující jednoduché pravidlo:
- Letní období
– světlé pastelové barvy (světlé odstíny modré, fialové, růžové, zelené, hnědé atd.) - Zimní období a večerní hodiny (tj. po 18. hodině)
– tmavší a sytější odstíny výše jmenovaných barev
V zimním období nebo ve večerních hodinách si vezměte tmavě fialovou košili a kravatu se světlým odstínem barvy, takzvanou fialkovou. Když to bude kravata do práce, můžete použít kravatu s diagonálními pruhy.
Tak co? Funguje to? Pokud ne, napište mi na Facebook.
Přeji vám hodně štěstí ve vaší práci.