Manažer

Nejste správně oblečení na jednání – neberou vás vážně

Dnes jsem byl přítomný u pracovního jednání na městském úřadu. Účastnil jsem se ho se třemi úředníky a čtyřmi zástupci firem. Účelem schůzky bylo vyřešit problém, který blokoval zdárný postup jistého projektu. Ani přítomné ženy, ani muži, nebyli oblečeni tak, aby se dalo hovořit o nějakém dress code.

Jelikož bylo teplo, všichni vypadali, že by mohli jet přímo z úřadu na Bahamy. Já jediný jsem měl sako. Přesto ani mé oblečení pro jednání nebylo to pravé ořechové. Pro upřesnění jsem měl na sobě tmavě modré volnočasové kalhoty, světle šedé sako a růžovou košili. Bez kravaty a na rozhalenku. K tomu hnědý opasek a hnědou obuv.

Co se pracovníků úřadu týče, je všeobecně známo, že si do práce oblékají cokoliv. A buďme upřímní. Oni nás nepotřebují. My potřebujeme je. Z toho plyne, že my jsme ta strana, která by se na jednání měla obléknout správně. U žen se předpokládá kostým, u mužů pánský oblek. Podívejte se na vhodné pánské obleky do zaměstnání, díky kterým si můžete zvýšit vaše šance na úspěch.

V tričku a džínách se s vámi nikdo bavit nebude

Příklad outfitu se sakem, košilí a kalhotami Volba, která Vám pomůže k tomu, aby Vás brali vážně. Foto: Pánské obleky BANDIZaměřím se na jednoho účastníka jednání, který nebyl úředník, ale byl jedním ze zúčastněných. Chtěl ovlivnit jednání ve prospěch věci. A hlavně. Chtěl působit svým projevem tak, že věci rozumí, a že mu to budou všichni věřit. Popis jeho vzhledu: mladý muž, vzděláním inženýr, byl oblečený v džínách, modrém tričku s nápisem na hrudi, s řetízkem přes tričko a v puse protahoval žvýkačku.

Hádejte, jaký byl asi průběh společného rozhovoru. Bez ohledu na to, kdo co říkal, na tohoto muže se s dotazem nebo vysvětlením neobracel nikdo. A pokud dotyčný už něco řekl, ostatní zúčastnění to nebrali vůbec v potaz. Dalo by se hovořit o tom, že ho zcela ignorovali. Celkový výsledek byl takový, že kdyby tam nebyl, nic by se nestalo. Nutno podotknout, že byl delegován k řešení věci a byl důležitou osobou při těchto rozhovorech. Jednání nakonec dopadlo úspěšně. Problém byl vyřešen. Ovšem ne díky tomuto pánovi, ale díky ostatním, kteří se jednání zúčastnili.

Teď si někdo může říct, že když to dopadlo dobře, tak vlastně o nic nejde. Ano. V tom budu souhlasit. Nicméně podstatou obsahu tohoto článku není má konkrétní zkušenost, ale rada pro vás. Jdete-li kamkoliv pracovně a záleží vám na výsledku jednání, oblečte se tak, abyste si pomohli k dosažení vašeho úspěchu.

Když přijdete vyjednávat na úřad v tričku, džínách a se žvýkačkou v puse, nikdo vás nebude brát vážně. Pokud si vezmete alespoň sako, začnou vás úředníci vnímat. A když si vezmete oblek, košili a kravatu, budou vás navíc i respektovat.

V případě, že přijdete na úřad oblečeni jako výše zmiňovaný inženýr, jste vy sami odpovědni za to, že vás můžou úředníci ignorovat. A výsledek? Odcházíte z úřadu s tím, že jste nic nevyjednali, a že jste tam byli zbytečně. Kdo za to může? Vy. Koho viníte z neúspěchu? Úředníka.

Znáte to pořekadlo, že šaty dělají člověka?

Akce

Značkové obleky v akci

Využijte exkluzivní akci na značkové pánské obleky. Ušetřete až 2.100 Kč. Akce platí pouze do 7. 1. 2020.

Čtěte více