Společenská událost

Black Tie: Kdy nosit smoking a co si k němu obléknout, abyste neporušili pravidla dress codu

Vídáte v televizi, filmech nebo časopisech celebrity ve smokingu a také byste v něm rádi vyrazili do společnosti? V pořádku. Pánský smoking je velmi atraktivní společenský oděv, ve kterém můžete udělat perfektní dojem. Pozor. Měli byste však vědět, že smoking se nosí především v rámci dress codu BLACK TIE, pro který platí jasně daná pravidla společenské etikety.

Přečtěte si, pro jaké příležitosti je pánský smoking vhodný a co si k němu obléknout, abyste dodrželi daný dress code a netrhli si ostudu.

Kam ve smokingu ano a kam rozhodně ne

Dostali jste pozvání na akci, pro kterou je předepsán dress code Black Tie? Pak je vaší povinností obléknout smoking v barvě černé nebo barvě půlnoční modře. Pokud byste přišli v obleku, hostitel by se mohl urazit. Rozhodně byste se mezi gentlemany ve smokingu vyjímali, ovšem v negativním slova smyslu. A to určitě nechcete. Pro jaké další příležitosti je smoking vhodný?

Nejčastěji se jedná o formální nebo slavnostní události, například galavečery, předávání cen, slavnostní večeře, zahájení festivalů, divadelní premiéry, opery nebo plesy. V případě plesů však pozor. Je třeba rozlišovat, o jaký typ plesu se jedná. Pro slavnostní a vysoce formální plesy, jako je například Ples v Opeře, je smoking jednoznačně správnou volbou. Pokud se však chystáte na vesnickou tancovačku, ponechte smoking raději ve skříni. Zbytečně byste razili a byli za exota.

Dle společenské etikety je dnes smoking považován za vysoce formální pánský oděv a doporučuje se nosit pouze pro večerní události konané po 18. hodině. Existují však výjimky, kdy je porušení tohoto pravidla obecně tolerováno. Příkladem jsou luxusní svatby pořádané v honosných zámeckých prostorách.

Co si ke smokingu obléknout a čeho se vyvarovat

Dress code Black Tie je velmi konzervativní a pro volbu košile, obuvi a doplňků má jasně daná pravidla. Co si tedy ke smokingu vzít, abyste byli oblečeni správně a vyvarovali se zbytečných chyb?

Košili volte vždy bílou se skrytým zapínáním nebo s ozdobnými knoflíčky. Přední část košile může být hladká, jako u běžné košile, nebo skládaná. Vybírejte vždy košili s dlouhým rukávem a zapínáním na manžetové knoflíčky. Límeček může být klasický, nebo stojací se zalomenými špičkami. Podívejte se, jak taková košile vypadá, abyste neudělali při výběru chybu – košile ke smokingu.

Pro dress code Black Tie je typický černý motýlek. Do náprsní kapsy saka se vkládá bílý kapesníček. Opasek nechte ve skříni. Ke smokingu se nosí smokingový pás, který dokonale zakryje předěl mezi kalhotami a košilí. Košili doplňte lesklými manžetovými knoflíčky.

Ideální volbu obuvi představují lesklé společenské boty s uzavřeným šněrováním (tzv. oxfordky) nebo lakované boty (tzv. lakýrky). Nezapomeňte na vysoké černé ponožky, díky kterým se vám při sezení nebudou odhalovat holeně.

Tip pro vás

Pánský smoking se nosí nejen v rámci dress codu Black Tie. Běžně se můžete setkat i s dress cody Black Tie Optional a Creative Black Tie. Druhý jmenovaný není tolik konzervativní a naopak vybízí k určité kreativitě. Přečtěte si více o těchto dress codech v článku Víte, jak a kam nosit smoking?

Akce

Oblečte ženicha zcela zdarma

Oblečte ženicha zcela zdarma

Věděli jste, že u BANDI můžete obléct ženicha úplně zdarma? Stačí, když využijete jedinečné akce 3+1 nejdražší ZDARMA. Ušetříte tak tisíce korun.

Čtěte více