Společenská událost

Jak se obléknout na pohřeb? Vyvarujte se barev

Často mi píšete dotazy prostřednictvím e-mailu, jak se správně obléknout na pohřeb. Je zcela pochopitelné, že vám záleží na tom, jak budete na této události vypadat. Jedná se o poslední rozloučení se zesnulým, kterému každý z nás přikládá mimořádný význam.

Již samotný popis události uvádí, že se jedná o poslední rozloučení, které má svůj hluboký význam. Svým oblečením se prezentujete jako osobnost a zároveň projevujete úctu zesnulému. Proto vždy věnujte řádnou pozornost svému oděvu. Jak se tedy správně obléknout na pohřeb?

Jaké barvy oblečení jsou vhodné na pohřeb?

Pánský oblek vybírejte vždy černý a matný. Vyhýbejte se příliš okázalému oblečení. To je například lesklý, světlý oblek, nebo hnědý oblek a podobně. Proužky a jiné vzory na pánském obleku taktéž nedoporučuji.

Správná barva košile na pohřeb je vždy bílá. Pokud se účastníte pohřbu například na Slovensku, kde je věřících obyvatel většina, o jiné barvě košile ani nepřemýšlejte. V České republice jsme na tom s vírou zcela opačně. Proto je zde možnost zvolit i černou košili. Ať si již vyberete košili bílou nebo černou, vždy musí být bez vzoru na látce a jiných zdobných prvků. Zdobné prvky jsou vhodné pouze na oslavné události. Což pohřeb samozřejmě není.

Při vybírání kravaty zvolte černou, bez vzoru a barev. Šířku kravaty zohledněte podle velikosti límce u košile. Manžetové knoflíčky ke košili použít můžete. Doporučuji ovšem vybírat knoflíčky decentní, bez blýskavých kamínků a podobně. Velmi zdobené manžetové knoflíčky se nosí například na svatbu, na ples a podobně. Pamatujte si pravidlo, že oblečení na pohřeb musí být černé. Kromě košile. Ta jediná může být v bílé barvě.

Obuv k oblečení zvolte vždy černou, nejlépe matnou. Jelikož se jedná o pánský oblek, nezapomeňte, že obuv musí být šněrovací. K černé obuvi budeme samozřejmě vybírat vždy černý opasek. Jak mnozí z vás jistě ví, je nevhodné nosit pánský oblek bez společenského opasku. Co je společenský opasek?

Červená zimní bunda na pohřeb nepatří

Jestliže se budete účastnit pohřbu, který se koná v chladném období, vždy si na sebe oblékněte černý nebo tmavý kabát. Kabát by neměl sahat pod kolena. Postačí, když svou délkou bude zakrývat sako. Pokud si pro tuto událost budete kabát kupovat, vždy dbejte na to, aby kabát přesahoval svou délkou sako cca o 5 prstů.

K outfitu na pohřeb si můžete samozřejmě přiobléct černé rukavice, černou šálu a podobné prvky. Vždy ovšem dbejte na to, abyste neměli na sobě oblečené žádné barvy a vzory. To znamená ani zimní barevné bundy, které si oblékáte například na hory. Toto je častým jevem na pohřbech.

Oblečení dětí a žen na pohřbu

V zimě doplňte oblek tmavým kabátem

V zimě doplňte oblek tmavým kabátem

Oblečení na pohřeb u žen a větších dětí se řídí podobnými pravidly jako oblečení mužů. Celý outfit v černé barvě. Ženám se doporučuje volit oděv tak, aby měly zahalená ramena a kolena.

A jak je to u malých dětí? U tříletého klučiny nebude nikdo řešit, jestli má modrý svetr nebo zelenou čepici. Pokud vám ovšem záleží na tom, jak bude dítě oblečeno, vystačíte si s podmínkou zachování tmavých barev oblečení. Například tmavě modrá, bordó a podobně.

Netradiční pohřeb a netradiční oblečení

Může se vám stát, že se budete účastnit netradičního pohřbu. Pozůstalá rodina uspořádá pohřeb na přání zesnulého tak, aby byla událost přizpůsobena nějakému tématu, které zesnulý vyznával. Převážně se jedná o osoby, které byly členy sportovního nebo zájmového klubu či spolku. Nebo se jedná o téma, které bylo celoživotní vášní zesnulého.

V případě, že jste členy klubu nebo blízká rodina, o této informaci víte. To pro vás také znamená, že byste se jí měli přizpůsobit. Pokud ovšem členem klubu nejste a o této informaci jste se od nikoho nedozvěděli, nic se neděje. Nenechte se zaskočit tím, že mají někteří účastníci pohřbu například červené kopačky. Vás se to netýká, vy jste oblečeni správně.

Andrej Bandi Vámoš

Akce

Oblečte ženicha zcela zdarma

Oblečte ženicha zcela zdarma

Věděli jste, že u BANDI můžete obléct ženicha úplně zdarma? Stačí, když využijete jedinečné akce 3+1 nejdražší ZDARMA. Ušetříte tak tisíce korun.

Čtěte více